Ivy GRS certified RPET blanket
15,98 €
Ultra-soft GRS certified RPET blanket, wrapped with a 190T RPET ribbon. Packed in a recycled polybag. Fringes length: 10 cm on each side. Ribbon size: 72 cm x 4 cm.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 380 g |
|---|---|
| Dimensions | 152 × 127 cm |
| Color | beige, light grey |
| BSCI factory | Yes |
| Material | Recycled Polyester, 215 g/m2, 190T of Recycled Polyester |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Microwave safe | No |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX®,GRS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.