Odisha 200 g/m² OCS organic apron
Price range: 7,16 € through 9,32 €
Apron made from 100% OCS certified 200 g/m² organic cotton originating from India, featuring 2 adjacent pockets with a combined size of 45 x 20 cm, and a 1 metre tie back closure. Length of the neck strap: 55 cm.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 210 g |
|---|---|
| Dimensions | 70 × 100 cm |
| Color | black, forest green, natural, navy |
| Gender | None |
| Material | Organic cotton, 200 g/m2 |
| BSCI factory | Yes |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OCS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.