Zeus large non-woven convention tote bag 6L
0,44 €
Need a good bag for any fair or conference? The Zeus large non-woven tote bag is a perfect option. Its slim design makes it an elegant model and suitable for carrying lightweight items like a notebook and a pen. The handles are 29 cm long and therefore easy to carry over the shoulder. Resistance up to 5 kg weight.
MOQ: 250 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 34 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 40 cm |
| Color | black, green, grey, lime, navy, orange, Process blue, red, royal blue, white, yellow |
| Bag capacity | 6 |
| Material | PP Plastic non woven, 80 g/m2 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 29 |
| Laptop compartment | No |
| Resistance up to | 8 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.