Maryville non-woven shopping tote bag 28L
1,18 €
The Maryville tote bag is a good alternative to the single-use plastic bag. It leaves enough space for printing logos or texts, and the non-woven fabric makes the tote bag solid for a wide range of uses. The handles are 18 cm, which means that the tote bag can be easily carried by hand or over the shoulder. Furthermore, the large main compartment makes it easy to store multiple items. In short: the ideal bag for shopping or a day at the beach or park. Resistance up to 10 kg weight.
MOQ: 100 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 40 g |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 20 × 33 cm |
| Color | black, grey, red, royal blue, white |
| Bag capacity | 28 |
| Material | PP Plastic non woven, 80 g/m2 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 18 |
| Resistance up to | 10 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.