Madras 140 g/m² cotton tote bag 7L
Price range: 1,04 € through 1,72 €
The Madras tote bag is the perfect bag to give away during any event, conference or to use as a shopping bag for small groceries. The cotton density of 140 g/m² cotton makes the bag sturdy, long-lasting and suitable to carry heavy items in the main compartment. With the 30 cm long shoulder handles this tote bag is easy to carry around. Made in India and OEKO-Tex certified. Resistance up to 5kg weight.
MOQ: 100 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 67 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 42 cm |
| Color | black, Bright green, grey, lavender, lime, natural, navy, orange, pink, Process blue, red, royal blue, white, yellow |
| Bag capacity | 7 |
| Material | Cotton, 140 g/m2 |
| Bag type | Tote bag |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 30 |
| Resistance up to | 5 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 140 |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX® |
| Certifications Social | SA8000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.