Pheebs 210 g/m² recycled drawstring bag 6L
5,14 €
Drawstring bag made of 210 g/m² recycled cotton polyester blend. Recycled cotton is manufactured from pre-consumer waste generated by textile factories during the cutting process. Large main compartment with cotton drawstring closure. Features two handles with a dropdown height of 14 cm. Resistance up to 5 kg weight. There may be minor variations in the colour of the actual product due to the nature of the production process.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 235 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 42 cm |
| Color | Heather Black, heather blue, natural |
| Bag capacity | 6 |
| Material | Recycled cotton Recycled Polyester, 210 g/m2, Recycled Polyester |
| Bag type | Backpack |
| Checkpoint friendly | No |
| Laptop compartment | No |
| Resistance up to | 5 Kg |
| BSCI factory | Yes |
| Cotton quality | 210 |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.