Orissa 140 g/m² organic cotton drawstring bag 5L
2,38 €
The Orissa bag has a large main compartment and cotton drawstring closure to keep all belongings safe and secure. This bag is made in India with 140 g/m² organic cotton and is OEKO-Tex certified. With a resistance of up to 5 kg weight, this bag is build to last and is suitable for daily use.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 83 g |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 44 cm |
| Color | black, white |
| Gender | None |
| Material | Organic cotton, 140 g/m2 |
| Bag type | Tote bag |
| Checkpoint friendly | No |
| RFID blocker | No |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Microwave safe | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.