Rainbow 180 g/m² recycled cotton tote bag 5L
3,32 €
In stock
The Rainbow 180 g/m² tote bag is an instant upgrade to the regular cotton tote. Made from pre-consumer recycled cotton, this grocery tote features 25 cm rainbow webbing grab handles, and a 3.5 cm gusset bottom for a bit more storage room. Resistance up to 5 kg weight.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 89 g |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 3,5 × 38 cm |
| Color | natural |
| Gender | None |
| Material | Recycled cotton Recycled Polyester, 180 g/m2 |
| Bag capacity | 5 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 25 |
| Resistance up to | 5 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 180 |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | SA8000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.