Joey 15.6″ GRS recycled canvas anti-theft laptop backpack 18L
Price range: 21,98 € through 39,80 €
Composed with GRS recycled canvas and GRS RPET lining, the Joey anti-theft backpack features a dedicated tablet sleeve along with a 15.6″ padded laptop compartment. The backpack also has a mesh pocket and organisational pockets inside to keep contents well organised, 2 side water pockets, one zippered front pocket, and a hidden pocket on the back for easy and safe access on the go. The decorative metal plate can make a logo shine through its subtle and matt finish.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 495 g |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 13 × 46 cm |
| Color | black, grey, navy, olive |
| Gender | None |
| Material | 80% GRS certified recycled cotton and 20% Cotton, 330 g/m2 |
| Bag capacity | 18 |
| Bag type | Laptop bag |
| Carry comfort | Padded shoulder straps , Adjustable shoulder straps |
| Checkpoint friendly | No |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop pocket dimension | 15.6 inch |
| Laptop tablet size | 15.6 |
| Type of pocket | Laptop, Front |
| RFID blocker | No |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | GRS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.