Weekender 500 g/m² Aware™ recycled tote bag
13,30 €
With its large capacity, the recycled Weekender tote bag is perfect to bring on a short getaway trip. The tote bag features a full length zipper, ensuring that items remain protected inside. The main compartment also holds a small pocket with zipper to use for smaller items. The tote bag incorporates Cyclo® recycled fibres where they use pre-sorted waste that determines the colour of the yarn. These fibres do not only reduce the demand for virgin resources but also exhibit a commitment to a circular life, embodying the essence of reducing waste and promoting a closed-loop system. Each bag also comes with an Aware™ tracer. This innovative feature allows users to trace the origins and journey of their item through a QR code, enhancing transparency in the supply chain and fostering a stronger connection between the product and its production process.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 310 g |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 11 × 42 cm |
| Color | black, Denim, green, navy, Oatmeal, white |
| Gender | None |
| Material | Recycled cotton Recycled Polyester, 500 g/m2 |
| Bag capacity | 21 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 40 |
| Resistance up to | 15 Kg |
| With zipper | Yes |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 500 |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.