Stellar 8000 mAh solar power bank
25,06 €
In stock
The Stellar Solar Power Bank includes an 8000mAh A-Grade lithium polymer battery and has a single crystal 1.5W solar panel. It includes a LED flashlight which can be turned on/off by double pressing on the power button. The power bank allows you to charge two items simultaneously with an input of 5V/1.5A and a max output of 5V/2.1A (output 1: 5V/2.1A and output 2: 5V/1A). The 4 LED indicators show the remaining battery capacity in the power bank. The power bank can be charged by the sun or the included USB to Micro USB charging cable. Supplied in a white Avenue gift box. .
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 210 g |
|---|---|
| Dimensions | 15,3 × 7,5 × 1 cm |
| Color | black |
| BSCI factory | No |
| Material | Aluminium |
| Battery capacity | 8000 |
| Battery included | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Battery total weight | 115 |
| Cable connector | USB-A to Micro USB |
| Cable included | Yes |
| Cable length | 30 |
| Charging times smartphones | 2 to 3 times |
| Data transfer | No |
| Input | 5V/1A |
| Magsafe compatibility | No |
| Number of batteries | 4 |
| Number of USB ports | 2 |
| Output 1 | 5V/2A |
| Output 2 | 5V/1A |
| Output charging cable | 2A |
| Power bank capacity | pa_powerbankCapacity_8000 |
| Qi wireless | No |
| Quick charge | No |
| Solar charger | Yes |
| Wireless | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.