Tulda 5000 mAh bamboo power bank
17,62 €
In stock
Bamboo power bank that provides 5000 mAh of back-up power for mobile phones or other digital devices. It features LED indicator lights and a webbing made of RPET material. Packaged in a gift box and delivered with an instruction manual (both made of sustainable material). Type-C charging cable is included. Since bamboo is a natural product, there may be slight variations in colour per item.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 120 g |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 7 × 1,6 cm |
| Color | natural |
| BSCI factory | No |
| Material | Bamboo |
| Battery capacity | 5000 |
| Battery operated | Yes |
| Battery total weight | 72.5 |
| Cable length | 30 |
| Charging times smartphones | 1 to 2 times |
| Data transfer | No |
| Input | 5V/2A |
| Magsafe compatibility | No |
| Number of batteries | 1 |
| Output 1 | 5V/2A |
| Output charging cable | 2A |
| Power bank capacity | 5000 |
| Qi wireless | No |
| Solar charger | No |
| Wireless | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.