Bates wheat straw and cork 3-in-1 charging cable
6,20 €
In stock
Sustainable 3-in-1 keychain charging cable made of cork and wheat straw (70% wheat straw + 30% TPE). The Bates cable features 1 type-C, 1 USB type-A and a 2-in-1 dual compatible tip for both Apple iOS and Android devices. To charge Apple devices put the cable with the side that has no pins in the device and to charge Android devices put the cable with the side that has pins in the device.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 24 g |
|---|---|
| Dimensions | 16,4 × 2,5 × 1 cm |
| Color | natural |
| Gender | None |
| Material | Cork, Wheat straw |
| BSCI factory | No |
| Battery operated | No |
| Bluetooth | No |
| Cable connector | pa_cableConnector_USB_A_to_micro_USB/Type-C/2 in 1 pin |
| Cable included | Yes |
| Cable length | 12.7 |
| Data transfer | No |
| Magsafe compatibility | No |
| Output charging cable | 2A |
| Qi wireless | No |
| Quick charge | No |
| Solar charger | No |
| Wireless | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.