Loop recycled plastic Bluetooth® headphones
29,98 €
In stock
Wireless headphones made of recycled plastic. The headphones includes a microphone to answer phone calls, and the over-ear design of the earcups gives a fantastic sound experience. Bluetooth® 5.2 with a connection range of up to 10 meters. Ergonomic design with spongy earcups for a comfortable fit. The earcups can be folded up and rotated. The built-in 300mAh rechargeable battery provides up to 12 hours playback time at max volume. Delivered in a gift box with an instruction manual (both made of sustainable material).
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 200 g |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 16,8 × 8,6 cm |
| Color | black |
| Gender | None |
| Material | Recycled ABS Plastic |
| BSCI factory | No |
| Aux cable included | Yes |
| Battery charging time | 3 |
| Battery duration | 5 hours or longer |
| Battery operated | Yes |
| Battery total weight | 6.5 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Cable connector | USB-A to Type-C |
| Cable included | Yes |
| Cable length | 30 |
| Data transfer | No |
| Music control integrated | Yes |
| Noise cancelling | No |
| Number of batteries | 1 |
| Output charging cable | 2A |
| Playback time | 12 |
| Playback time at max volume no ANC | 10 to 11 hours |
| Qi wireless | No |
| Solar charger | No |
| Voice control enabled | Yes |
| Wireless | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.