Juice 4000 mAh Type-C recycled aluminium wireless power bank
17,28 €
Power bank with Type-C in/output port and a USB-A port which means that 2 devices can be charged simultaneously. It also supports 5W wireless charging for all Qi enabled devices. The power bank features a 4000 mAh lithium polymer battery which delivers a total output power of max. 10W. This power bank is made of 28% RCS certified recycled plastic. Delivered with a TPE Type-C to USB-A charging cable.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 137,4 g |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 6,8 × 1 cm |
| Color | black, red, royal blue, silver |
| Gender | None |
| Material | Recycled Aluminium |
| BSCI factory | Yes |
| Battery capacity | 4000 |
| Battery charging time | 1 |
| Battery included | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Battery total weight | 71 |
| Bluetooth | No |
| Cable included | Yes |
| Charging times smartphones | 1 to 2 times |
| Max wireless output | 5W |
| Number of batteries | 1 |
| Output 1 | 5V/2A |
| Qi wireless | No |
| Solar charger | No |
| Wireless | Yes |
| Certifications Environmental | RCS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.