Zeus GRS recycled non-woven convention tote bag 6L
Price range: 0,80 € through 1,00 €
Made from durable and tear resistant RPET, the Zeus GRS recycled large tote bag is a perfect and more responsible option for fairs or conferences. Its slim design makes it an elegant model and suitable for carrying lightweight items like a notebook and a pen. The handles are 29 cm long and therefore the tote bag is easy to carry over the shoulder. Resistance up to 5 kg weight.
MOQ: 100 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 36 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 40 cm |
| Color | black, green, lime, navy, orange, red, royal blue, white |
| Gender | None |
| Material | GRS certified recycled polyester, 80 g/m2 |
| Bag capacity | 6 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 29 |
| Resistance up to | 5 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | GRS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.