Pep 4000 mAh power bank
8,82 €
4000 mAh slim, lightweight aluminium power bank with grade A lithium polymer battery. The LED indicator lights up during charging and displays the remaining battery capacity in the power bank. Power bank’s input is 5V/1A and output is 5V/1A. Includes a USB-A to Type-C charging cable. Supplied in a blank white gift box.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 122 g |
|---|---|
| Dimensions | 10,9 × 6,8 × 0,9 cm |
| Color | black, light blue, red, royal blue, silver, Titanium |
| BSCI factory | No |
| Material | Aluminium |
| Battery capacity | 4000 |
| Battery included | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Battery total weight | 71.5 |
| Cable connector | USB-A to Type-C |
| Cable included | Yes |
| Cable length | 30 |
| Charging times smartphones | 1 to 2 times |
| Data transfer | No |
| Input | 5V/1A |
| Magsafe compatibility | No |
| Number of batteries | 1 |
| Number of USB ports | 1 |
| Output 1 | 5V/1A |
| Output charging cable | 1A |
| Power bank capacity | 4000 |
| Qi wireless | No |
| Quick charge | No |
| Solar charger | No |
| Wireless | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.