Nash RCS recycled plastic ballpoint pen with silver barrel and coloured grip (black ink)
0,22 €
The Nash recycled plastic click-action ballpoint pen features a stylish curvy design with a silver barrel with silver trims and a coloured soft grip for comfortable writing. Made from RCS certified recycled ABS plastic, it helps reduce the use of virgin materials while maintaining durability. A rABS logo is featured on the back, highlighting its recycled content. Ink colour: Black. Nib size: 1.0 mm. Writing length: 1000 metres.
MOQ: 500 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 11 g |
|---|---|
| Dimensions | 13,9 cm |
| Color | black, green, orange, red, royal blue |
| Gender | None |
| Material | Recycled ABS Plastic |
| Mechanism | Click |
| Nib size | 1.0 mm |
| Writing length | 1000 meter |
| Certifications Environmental | RCS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.