Dairy Dream A5 size reference recycled milk cartons notebook and ballpoint pen set
6,16 €
A5 size reference notebook and ballpoint pen set. The notebook features 80 lined sheets (80 g/m²) made from recycled milk cartons (up to 70%), a coloured paper spinal, and a pen loop. In the pen loop, there is a click-action ballpoint pen in matching colour of the notebook. The pen has a barrel made of the same recycled milk carton material and the button, clip, and tip is made of coloured PLA plastic. The pen features a black refill inside. Used milk cartons are collected, sorted, processed, and turned into paper, truly turning waste into something useful.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 280 g |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 13,9 cm |
| Color | black, blue, red, white |
| Gender | None |
| Material | Recycled carton |
| BSCI factory | No |
| Cover | Hard cover |
| Elastic closure | Yes |
| ISO 12757-2 | No |
| Mechanism | Click |
| Nib size | 1.0 mm |
| Number of sheets | 80 |
| Pen loop | Yes |
| Ribbon marker | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.