Andrea 240 g/m² apron with adjustable neck strap
Price range: 7,50 € through 13,44 €
Protecting beautiful clothes while cooking is easy with the Andrea apron. The apron consists of 240 g/m² twill (65% polyester and 35% cotton), which makes it thick and sturdy, while still soft and comfortable to wear. The two front pockets offer a quick and easy way to store kitchen essentials. The apron is adjustable with a buckle around the neck and a tie back closure, making it one-size-fits-all. Multiple large print options for maximum logo exposure.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 210 g |
|---|---|
| Dimensions | 100 × 70 cm |
| Color | black, Brick, Dark grey, Hale Blue, heather green, navy, Oatmeal, red, white |
| Gender | None |
| Material | Cotton twill of Polyester Cotton, 240 g/m2 |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Pocket type | Front |
| Certifications Social | SMETA |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.