Blanca recycled aluminium ballpoint pen (blue ink)
1,30 €
The Blanca ballpoint pen has an upper barrel made of recycled plastic with a coloured spray coating, and bamboo accessories on both sides. The lower part of the barrel is made of recycled aluminium with a coloured spray coating. Ink colour: Blue. Writing length: 400 metres. Nib size: 1.0 mm.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 21 g |
|---|---|
| Dimensions | 14 cm |
| Color | black, ocean blue, Twilight Grey, white |
| Gender | None |
| Material | Recycled Aluminium |
| BSCI factory | Yes |
| Mechanism | Twist |
| Nib size | 1.0 mm |
| Writing length | 400 meter |
| Certifications Environmental | RCS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.