Boomerang backpack 22L
11,42 €
The Boomerang is an eye-catching promotional backpack and is available in several striking colour combinations. With its main zippered compartment, and a front zippered pocket, including a convenient interior organization, the sporty-looking backpack offers plenty of room for carrying large and small items. The side mesh pocket also holds space for small items. It has padded, adjustable shoulder pads and therefore fits every adult. The Boomerang backpack is made of durable 600D polyester, and non-woven polypropylene (80 g/m²).
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 225 g |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 18 × 42 cm |
| Color | black, red, royal blue |
| Bag capacity | 22 |
| Material | 600D of Polyester, Non-woven polypropylene, 80 g/m2 |
| Carry comfort | Padded shoulder straps , Adjustable shoulder straps |
| Checkpoint friendly | No |
| Laptop compartment | No |
| Type of pocket | Front, Water bottle |
| RFID blocker | No |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Number of sheets | 10 |
| Certifications Social | SMETA |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.