Carolina 100 g/m² cotton tote bag 7L
Price range: 1,00 € through 1,52 €
The Carolina tote bag is a practical and budget friendly bag for events, conferences, or exhibitions. This lightweight tote bag is perfect for carrying around lightweight items as brochures, flyers, or giveaways. The 30 cm long shoulder straps makes it easy to carry this bag around. Made in India with 100 g/m² OEKO-Tex certified cotton. Resistance up to 5 kg weight.
MOQ: 100 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 67 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 42 cm |
| Color | black, Bright green, forest green, grey, lavender, lime, Magenta, natural, navy, orange, Process blue, red, royal blue, white, yellow |
| Bag capacity | 7 |
| Material | Cotton, 100 g/m2 |
| Bag type | Tote bag |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 30 |
| Laptop compartment | No |
| Resistance up to | 10 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 100 |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX® |
| Certifications Social | SA8000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.