Ellie 550 g/m² cotton towel 70×140 cm
20,76 €
High quality and sustainable 550 g/m² towel that is delightfully thick, silky, and super soft to the skin. This item is certified STANDARD 100 by OEKO-TEX®. It guarantees that the textile product has been manufactured using sustainable processes under environmentally friendly and socially responsible working conditions and is free from harmful chemicals or synthetic materials. Available in a variety of beautiful colours to refine any home or hotel bathroom. The towel is dyed with a waterless dyeing process that reduces freshwater demand and prevents the large volumes of polluted water that are typical of water-based dyeing processes. Towel size: 70×140 cm. Made in Europe.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 539 g |
|---|---|
| Dimensions | 140 × 70 cm |
| Color | black, navy, white |
| Gender | None |
| Material | Cotton, 550 g/m2 |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX® |
| Certifications Social | SMETA |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.