Essos 2.0 True Wireless auto pair earbuds with case
28,58 €
The famous Essos earbuds has got a refresh with this new 2.0 version! A completely new design with the same quality focus in mind. The earbuds feature Bluetooth® 5.3, auto-pairing, and auto power-on. Integrated with transparency function which will enhance the sound surrounding you from outside by built-in programming, enabling you to be aware of your surroundings when wearing earbuds. It’s even possible to communicate with people without removing the earbuds. Once the 300 mAh battery of the case is charged, it can charge the earbuds 3 times from 0-100%. With over 3 hours of playback time at max volume on a single charge these earbuds are a must for any traveler. The earbuds supports quick charging. Only 10 minutes of charging provides over 60 minutes of playback time at max volume! The ergonomic design of the earbuds keep them securely in place when on-the-go. Built-in music controls and dual microphones for hands-free operation. The case can be charged in under 1.5 hours. Supports Siri and Google Assistant. Bluetooth® working range is up 10 meters. Delivered in a premium gift box made of sustainable material.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 34 g |
|---|---|
| Dimensions | 6,3 × 4,8 × 2,5 cm |
| Color | black, white |
| Gender | None |
| Material | ABS Plastic |
| BSCI factory | No |
| Aux cable included | No |
| Battery charging time | 1 |
| Battery duration | 3 hours or longer |
| Battery operated | Yes |
| Battery total weight | 8 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Cable connector | USB-A to Type-C |
| Cable included | Yes |
| Cable length | 30 |
| Chargeable via wireless | No |
| Data transfer | No |
| Music control integrated | Yes |
| Noise cancelling | No |
| Number of batteries | 3 |
| Output charging cable | 2A |
| Playback time | 3 |
| Playback time at max volume no ANC | 3 to 4 hours |
| Qi wireless | No |
| Solar charger | No |
| Voice control enabled | Yes |
| Wireless | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.