Evergreen non-woven drawstring bag 5L
0,70 €
The Evergreen drawstring bag is a great option when looking for a bag that works well as an easy-to-handle gift to promote any brand or marketing campaign. The lightweight bag is budget-friendly and has a drawstring design suitable for easy carrying over the shoulder or as a backpack. The bag is made from 80 g/m² PP plastic, has a large main compartment and leaves enough space on the exterior to display any logo or other messages.
MOQ: 250 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 35 g |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 42 cm |
| Color | black, lime, navy, orange, red, royal blue, white, yellow |
| Bag capacity | 5 |
| Material | PP Plastic non woven, 80 g/m2 |
| Checkpoint friendly | No |
| Laptop compartment | No |
| Resistance up to | 5 Kg |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.