Huggy fleece plaid blanket with carry pouch 150×120 cm
6,54 €
The single colour Huggy plaid blanket is made of 100% polar fleece 200 g/m², a soft and comfortable material that quickly provides the necessary warmth and retains body heat. Roll up the blanket and tuck it into the handy pouch with a drawstring closure for easy storage without losing much space. Size: 150 x 120 cm.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 360 g |
|---|---|
| Dimensions | 150 × 120 cm |
| Color | anthracite, beige, black, green, lime, Magenta, navy, orange, Process blue, purple, red, royal blue |
| BSCI factory | Yes |
| Material | 100% Polar fleece, 200 g/m2 |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX® |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.