Juta 300 g/m² jute tote bag 12L
4,18 €
In stock
The Juta 12 litre tote bag is strong and wear-resistant and is made of 300 g/m² laminated jute. This tote bag is build to last and can carry heavy, bigger items without a problem. The long woven cotton handles (30 x 2.5 cm) make it comfortable to wear, even when fully loaded. With the extra wide bottom there is plenty of space for shopping, weekend trips or carrying everyday essentials. Made in India and OEKO-Tex certified.
MOQ: 100 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 200 g |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 35 cm |
| Color | natural |
| Gender | None |
| Material | Jute, 300 g/m2 |
| Bag capacity | 12 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 30 |
| Resistance up to | 10 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX® |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.