Juta 300 g/m² jute cooler tote bag 12L
10,54 €
In stock
The stylish Juta cooler tote bag is made of strong and wear-resistant laminated jute. Features a large (12 litre) main compartment lined with food safe aluminium insulation and hook & loop topside closing, keeping beverages, refreshments and frozen products cool and shielded from outside influences for a longer period of time. The bag has long handles (30 x 2.5 cm) made from woven cotton and an extra wide bottom. Made in India and OEKO-TEX® certified.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 220 g |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 15 × 35 cm |
| Color | natural |
| Gender | None |
| Material | Jute, 300 g/m2 |
| Bag capacity | 12 |
| Checkpoint friendly | No |
| RFID blocker | No |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX® |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.