Juta 300 g/m² jute tote bag 7L
1,98 €
In stock
The Juta 7 litre tote bag is compact yet spacious enough to carry daily essentials, making it a perfect choice for shopping, work or travel. Constructed with strong and wear-resistant 300 g/m² laminated jute. The long woven cotton handles (30 x 2.5 cm) provide a comfortable grip also when carrying the tote for a longer time. Made in India and OEKO-Tex certified.
MOQ: 100 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 140 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 40 cm |
| Color | natural |
| Gender | None |
| Material | Jute, 300 g/m2 |
| Bag capacity | 7 |
| Checkpoint friendly | No |
| RFID blocker | No |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX® |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.