Legato ballpoint and rollerball pen set (blue ink)
21,72 €
In stock
The Legato pen set is an elegant combination of a ballpoint pen and rollerball pen. Both pens have a recycled brass upper barrel with gold chromed finish, lower barrel with a black spray coating finish, metal gold chromed accessories, a LUXE logo on the mid ring, and blue ink. The ballpoint pen has a writing length of 800 metres, and 1.00 mm nib size. The rollerball pen has a writing length of 400 metres and 0.7 mm nib size.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 56 g |
|---|---|
| Dimensions | 14,1 cm |
| Color | gold |
| Gender | None |
| Material | Recycled brass |
| BSCI factory | Yes |
| Mechanism | Twist |
| Nib size | 1.0 mm |
| Writing length | 700 meter |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.