Lucas RPET sport towel 70×140 cm
Price range: 4,98 € through 8,78 €
The Lucas RPET sport towel is made from 100% recycled polyester, offering a soft and absorbent surface ideal for training or outdoor activities. With a weight of 140 g/m², it strikes a balance between durability and lightweight comfort. The towel features a practical plastic cord to secure both the towel and pouch, making it easy to carry and store. Delivered with a non-woven pouch (16 x 21 cm), that is also made of 100% recycled polyester. Towel size: 70 x 140 cm.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 137 g |
|---|---|
| Dimensions | 140 × 70 cm |
| Color | black, navy, red, royal blue, white |
| Gender | None |
| Material | Knit of Recycled Polyester, 140 g/m2 |
| BSCI factory | No |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | GRS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.