Madras 140 g/m2 GRS recycled cotton tote bag 7L
Price range: 1,82 € through 2,12 €
The Madras tote bag made from 100% GRS certified recycled cotton is the perfect bag to give away during any event, conference or to use as a shopping bag for small groceries. The cotton density of 140 g/m² cotton makes the bag sturdy, long-lasting and suitable to carry heavy items in the main compartment. With the 30 cm long shoulder handles this tote bag is easy to carry around. The print methods available for this tote bag are also GRS certified, making sure that the entire supply chain is transparent and certified. Resistance up to 5kg weight.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 74 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 42 cm |
| Color | black, natural, navy, red, royal blue, white |
| Gender | None |
| Material | GRS certified recycled cotton, 140 g/m2 |
| Bag capacity | 7 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 30 |
| Resistance up to | 5 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 140 |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | GRS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.