Mauna recycled PET gel rollerball pen (black ink)
Price range: 0,38 € through 0,56 €
Rollerball pen made from recycled PET plastic, reducing the use of virgin plastic. The ink in a gel pen is a combination of water-based and oil-based components, which gives it a smooth and consistent flow that is comparable to a fountain pen. This type of ink is also known for its resistance to fading, making it a popular choice for artists and writers alike. Gel pens typically have a fine tip that allows for precise and controlled writing.
MOQ: 250 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 11 g |
|---|---|
| Dimensions | 14,3 cm |
| Color | black, royal blue, white |
| Gender | None |
| Material | Recycled PET Plastic |
| BSCI factory | No |
| ISO 12757-2 | No |
| Nib size | 0.5 mm |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.