Moneta recycled aluminium ballpoint pen (black ink)
0,48 €
Ballpoint pen made from recycled aluminium with a lacquered finish, polished shine, and striking chrome details. Recycled aluminium requires less energy than producing aluminum from raw materials, which makes it a more sustainable option. It also reduces the amount of waste in landfills and helps to conserve natural resources aiming to reduce greenhouse emissions. Black ink. Writing length: 600 metres.
MOQ: 250 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 12,5 g |
|---|---|
| Dimensions | 13,6 cm |
| Color | black, grey, lime, Magenta, orange, red, royal blue, silver, white, yellow |
| Gender | None |
| Material | Recycled Aluminium, ABS Plastic, Iron |
| BSCI factory | No |
| ISO 12757-2 | No |
| Mechanism | Click |
| Nib size | 1.0 mm |
| Writing length | 500 meter |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.