Nevada 100 g/m² cotton tote bag coloured handles 7L
1,82 €
With its brighly coloured handles this bag will add a pop of color to each event, congress or festival. The Nevada 100 g/m² cotton tote bag is a budget-friendly and lightweight bag with an open main compartment. With its 7 litre capacity this tote bag is perfect for carrying around everyday essentials, from a phone and wallet to a favourite book or tablet. The 30 cm long handles makes it an easy bag to carry around. Made in India and OEKO-Tex certified. Resistance up to 5 kg weight.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 49 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 42 cm |
| Color | natural |
| Bag capacity | 7 |
| Material | Cotton, 100 g/m2 |
| Bag type | Tote bag |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 30 |
| Resistance up to | 10 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 100 |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX® |
| Certifications Social | SA8000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.