Nia 200 g/m² recycled cotton apron
4,98 €
The Nia apron is crafted from 100% GRS certified 200 g/m² recycled cotton. With its natural cotton colour and contrasted neck loop, this apron will protect your clothes during your cooking session. Featuring two adjacent pockets with a combined size of 45 x 20 cm and a 1-metre long tie-back closure, the Nia apron ensures both practicality and style in your kitchen endeavours.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 210 g |
|---|---|
| Dimensions | 100 × 70 cm |
| Color | black, Brick, heather green, Ice blue, Oatmeal |
| Gender | None |
| Material | GRS certified recycled cotton, 210 g/m2 |
| BSCI factory | No |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | GRS |
| Certifications Social | SA8000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.