Nima 320 g/m2 Aware™ denim apron
10,32 €
In stock
The Nima apron is made of 320 g/m² 70% recycled cotton and 30% recycled polyester making it thick and sturdy, and comfortable to wear. It features 2 adjacent pockets (each 22 x 20 cm), and a 1 metre tie-back closure. This apron also comes with an Aware™ tracer. This innovative feature allows users to trace the origins and journey of their item through a QR code, enhancing transparency in the supply chain and fostering a stronger connection between the product and its production process.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 125 g |
|---|---|
| Dimensions | 100 × 70 cm |
| Color | Denim |
| Gender | None |
| Material | Recycled cotton Recycled Polyester, 320 g/m2 |
| BSCI factory | No |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.