Odessa 220 g/m² GRS recycled tote bag 13L
Price range: 4,54 € through 5,30 €
The Odessa tote bag made from 100% GRS recycled cotton is designed for comfortable carrying with its 30 cm long shoulder handles and large main gusset compartment. Whether it is to carry around heavy books or groceries, this bag is designed to cover all needs. Print methods available for this tote bag are also GRS certified, making sure that the entire supply chain is transparent and certified. The 220 g/m² cotton ensures durability and reliability, giving the bag a resistance of up to 10 kg weight. Made in India. Volume capacity: 13 litres.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 135 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 8,5 × 41 cm |
| Color | black, natural, navy, red, white |
| Gender | None |
| Material | Recycled cotton, 220 g/m2 |
| Bag capacity | 13 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 30 |
| Resistance up to | 10 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 220 |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | GRS |
| Certifications Social | SA8000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.