Odessa 220 g/m² cotton tote bag 13L
Price range: 4,38 € through 5,66 €
The Odessa tote bag is designed for comfortable carrying with its 30 cm long shoulder handles and large main gusset compartment. Whether it is to carry around heavy books or groceries, this bag is designed to cover all needs. The 220 g/m² cotton ensures durability and reliability, giving the bag a resistance of up to 10 kg weight. Made in India and OEKO-Tex certified.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 135 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 8,5 × 41 cm |
| Color | black, grey, lime, natural, navy, orange, Process blue, red, royal blue, white |
| Bag capacity | 13 |
| Material | Cotton, 220 g/m2 |
| Bag type | Tote bag |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 30 |
| Resistance up to | 10 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 220 |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | Yes |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX® |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.