Odessa 220 g/m² GRS recycled cotton mini gusset tote bag 9L
Price range: 3,10 € through 3,76 €
The mini Odessa gusset tote bag, made from 100% GRS certified recycled 220 g/m² cotton, is designed for comfortable carrying with its 35 cm handles and main gusset compartment. Perfect for holding a tablet, a book, or a few daily essentials, this compact tote bag is an ideal grab-and-go choice for light errands or casual outings. The available print methods are also GRS certified, ensuring that the entire supply chain is transparent and certified. Made in India.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 120 g |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 16 × 22 cm |
| Color | black, natural |
| Gender | None |
| Material | GRS certified recycled cotton, 220 g/m2 |
| Bag capacity | 9 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 17 |
| Resistance up to | 5 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 220 |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | GRS |
| Certifications Social | SA8000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.