Odisha 100 g/m² OCS organic tote bag 7L
1,60 €
In stock
Tote bag made from 100% OCS certified 100 g/m² organic cotton originating from India, featuring a large open main compartment providing plenty of space to carry around all of the essentials. The 32 cm long handles makes it comfortable and easy to carry around wherever you go. Resistance up to 5 kg weight. Volume capacity: 7 litres.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 51 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 42 cm |
| Color | natural |
| Gender | None |
| Material | Organic cotton, 100 g/m2 |
| Bag capacity | 7 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 32 |
| Resistance up to | 5 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 100 |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OCS |
| Certifications Social | SMETA |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.