Odisha 140 g/m² OCS organic drawstring bag 5L
Price range: 2,36 € through 2,90 €
Drawstring bag made from 100% OCS certified 140 g/m² organic cotton originating from India. The bag features a large main compartment and a cotton drawstring closure to keep all belongings safe and secure. Resistance up to 5 kg weight. Volume capacity: 5 litres.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 83 g |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 44 cm |
| Color | black, Dark green, natural, navy, red, royal blue, white |
| Gender | None |
| Material | Organic cotton, 140 g/m2 |
| Bag capacity | 5 |
| Bag type | Tote bag |
| Checkpoint friendly | No |
| Laptop compartment | No |
| Resistance up to | 5 Kg |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 140 |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OCS |
| Certifications Social | SMETA |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.