Odisha 180 g/m² OCS organic full gusset tote bag 14L
Price range: 3,36 € through 4,02 €
The Odisha tote bag is made from 100% OCS certified 180 g/m² organic cotton originating from India. With its side gussets and wide bottom this tote bag provides extra storage space, and with its long handles it’s also comfortable to carry around. Resistance up to 5 kg weight. Volume capacity: 14 litres.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 85 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 9 × 42 cm |
| Color | black, natural, navy, red, royal blue, white |
| Gender | None |
| Material | Organic cotton, 180 g/m2 |
| Bag capacity | 14 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 30 |
| Resistance up to | 5 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 180 |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OCS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.