Odisha 270 g/m² OCS organic tote bag 10L
Price range: 3,40 € through 4,18 €
Made from 100% OCS certified 270 g/m² organic cotton, the Odisha tote bag offers a durable and more responsible choice for everyday use. Its wide-bottom design provides extra space for essentials, making it suitable for any occasion from shopping trips to casual outings. The bag can hold up to 10 kilos of weight. Volume capacity: 10 litres.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 140 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 9 × 42 cm |
| Color | black, grey, natural, navy, red, royal blue, white |
| Gender | None |
| Material | Organic cotton, 270 g/m2 |
| Bag capacity | 10 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 30 |
| Resistance up to | 10 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 270 |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OCS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.