Oregon 100 g/m² cotton drawstring bag 5L
Price range: 1,22 € through 1,28 €
Whether gifted as a giveaway at an event, conference or to take to the gym, the Oregon drawstring bag is a good choice for holding lightweight items.The bag offers plenty of space for adding any small or big logos. The drawstring closure makes the bag easy to open and close and ideal to carry on the back or the shoulder.
MOQ: 250 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 52 g |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 44 cm |
| Color | black, grey, lime, natural, navy, orange, red, royal blue, white |
| Bag capacity | 5 |
| Material | Cotton, 100 g/m2 |
| Bag type | Backpack |
| Checkpoint friendly | No |
| Laptop compartment | No |
| Resistance up to | 5 Kg |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 100 |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | SA8000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.