Oregon 140 g/m² GRS recycled cotton drawstring bag
Price range: 1,80 € through 2,24 €
The Oregon drawstring bag made from 100% GRS certified recycled cotton is easy to hand out as a gift to promote your brand or marketing campaign. This lightweight bag is budget-friendly, easy to carry on the back or on the shoulder and offers enough space for adding a logo or other messages. The drawstring makes it easy to open and close, and the 140 g/m² cotton material is strong and durable. Large main compartment with cotton drawstring closure. Resistance up to 5 kg weight.
MOQ: 250 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 64 g |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 44 cm |
| Color | black, grey, natural, navy, red, white |
| Gender | None |
| Material | GRS certified recycled cotton, 140 g/m2 |
| Bag capacity | 5 |
| Bag type | Tote bag |
| Checkpoint friendly | No |
| Laptop compartment | No |
| Resistance up to | 5 Kg |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 140 |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | GRS |
| Certifications Social | SMETA |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.