Pack 500 g/m² Aware™ recycled toiletry organiser
6,98 €
Toiletry organiser made of 500 g/m² recycled cotton and recycled polyester, featuring a spacious main compartment with a secure zipper closure and multiple interior slip pockets, making it ideal for storing toiletry essentials. Its versatile design is also well-suited for organising small items like socks or chargers, keeping luggage neatly arranged. The bag incorporates Cyclo® recycled fibres where they use pre-sorted waste that determines the colour of the yarn. These fibres do not only reduce the demand for virgin resources but also exhibit a commitment to a circular life, embodying the essence of reducing waste and promoting a closed-loop system. Each bag also comes with an Aware™ tracer. This innovative feature allows users to trace the origins and journey of their item through a QR code, enhancing transparency in the supply chain and fostering a stronger connection between the product and its production process.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 250 g |
|---|---|
| Dimensions | 21,6 × 14 × 14 cm |
| Color | black, green, navy, Oatmeal, white |
| Gender | None |
| Material | 70% Recycled cotton and 30% Recycled Polyester, 500 g/m2 |
| Checkpoint friendly | No |
| RFID blocker | No |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.