Pheebs 200 g/m² recycled cotton apron
6,66 €
Apron made of 200 g/m² recycled cotton polyester blend. Features 2 adjacent pockets with a combined size of 45 x 20 cm, and a 1 metre tie back closure. Recycled cotton is manufactured from pre-consumer waste generated by textile factories during the cutting process. Due to the nature of recycled cotton, there may be a very slight colour variation. This feature distinctly adds to a more authentic appearance. Length of the neck strap: 55 cm.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 200 g |
|---|---|
| Dimensions | 70 × 100 cm |
| Color | Heather Black, heather blue, heather green, heather grey, Heather red, natural |
| BSCI factory | Yes |
| Material | Recycled cotton Recycled Polyester, 200 g/m2 |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Pocket type | Front |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.