Pheebs 210 g/m² recycled tote bag 7L
Price range: 4,12 € through 4,94 €
Tote made of 210 g/m² recycled cotton polyester blend. Recycled cotton is manufactured from pre-consumer waste generated by textile factories during the cutting process. This bag folds easily to fit in a small space. The perfect companion for a variety of activities like grocery shopping, day trips, or craft projects. There may be minor variations in the colour of the actual product due to the nature of the production process. This feature distinctly adds to a more authentic appearance. Dropdown handle length of 31 cm. Resistance up to 5 kg weight.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 235 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 42 cm |
| Color | Heather Black, heather blue, natural |
| Bag capacity | 7 |
| Material | Recycled cotton Recycled Polyester, 210 g/m2, Recycled Polyester |
| Bag type | Tote bag |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 31 |
| Resistance up to | 5 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | Yes |
| Cotton quality | 210 |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.